خرما

خرما میوه‌ای بسیار قدیمی است و نام آن در کتاب مقدس ۴۲ بار تکرار شده است. این میوه پرخاصیت برای مردم کشورهای راوپایی و آمریکایی تا حدی ناآشنا است و آنرا فقط در کیک و شیرینی مصرف می‌کنند ولی در خاورمیانه و مخصوصا در کشورهای عربی بعنوان یک غذای اصلی بکار می‌رود.

یهودیان معتقدند درخت خرما در فلسطین و یا اسرائیل امروزی بفراوانی وجود داشته است بطوریکه در ناحیه بین دریای گالیله و دریای مدره جنگل بزرگی از درخت خرما بوده است. ولی در حال حاضر ایران بزرگترین تولید کننده خرمای جهان است.

در دیانت مسیح، برگ درخت خرما سنبل و نشانه شهادت و روح شهدائی است که در راه دیانت حضرت مسیح جان باخته‌اند.

 

خواص داروئی

درخت خرما خواص بیشماری دارد  و می‌توان گفت که از تمام قسمتهای این درخت می‌توان استفاده کرد و یک ضرب المثل عربی می‌گوید که خواص درخت خرما باندازه روزهای سال است.

از برگ و شاخه درخت خرما سبد و فرش تهیه می‌کنند. از هسته آن نان و از میوه خرما شراب و عسل. همانطور که می‌دانیم خرما تنها میوه ایست که در صحرا وجود دارد و طبیعت این درخت را به مردم صحرا داده است که تمام احتیاجات خود را از آنر فع می‌کنند.

مردم صحرا هسته درخت خرما را در کرده و از آن نان می‌پزند یا در این هسته را بو داده و از آن بعنوان قهوه استفاده می‌کنند زیرا دم کرده آن بسیار مطبوع است و یا حتی این در را در آب برای چند روز خیس کرده و بعنوان غذای مقوی به شترهای خود می‌دهند و معتقدند که این غذا از گندم و جو مقوی‌تر است.

اعراب از قدیم اعتقاد داشتند که خرما انرژی خورشید را گرفته و در خود ذخیره می‌کنند و این انرژی با خوردن خرما به بدن آن‌ها منتقل می‌شود.

اعراب از خرمای کال نیز استفاده می‌کنند و معتقدند که اثرات درمانی بسیاری دارد  من جمله خرمای سبز تقویت کننده اعمال ج نسی و انرژی زا می­باشد. حتی هسته خرمای سبز را نیز پودر کرده و پمادی از آن تهیه می‌کنند که برای زخمهای آلا ت تنا سلی بکار می رود.

اثر دیگر معجزه آسای هسته خرما از بین بردن تورم پلک‌های چشم است برای این منظور پمادی از در هسته خرما درست کرده و آنرا روی چشم می‌گذارند این پماد برای رشد مژه‌های چشم نیز بهترین دارو است.

زندگی پرمشغله و ناراحتی‌های روانی که میل ج نسی را در بعضی از اشخاص از بین می‌برد بهترین علاجش خوردن مداوم خرما است که میل ج نسی را باین اشخاص باز می‌گرداند. در زمان­های قدیم همواره خرما را برای قدرت و انرژی بکار می‌برده‌اند و هنوز بهترین میوه برای بازیافتن انرژی و قدرت جوانی است.

گلهای درخت خرما نیز خاصیت دارویی دارند. طعم گلهای درخت خرما تلخ است و اثر مسهلی دارد .

 

مواظب باشید در خوردن آن افراط نکنید زیرا دارای قند زیادی است. در این صورت آنهایی که لوزالمعده حساس دارند و یا آنهایی که بیماری قند در خانواده آن‌ها وجود دارد باید کمتر از این میوه استفاده کنند

/ 0 نظر / 11 بازدید