فلوس

 

 

فلوس درختی است به ارتفاع ۱۰-۱۵ متر که به حالت خودرو در بش‌تر نقاط گرمسیر دنیا مانند آفریقا، هند و جنوب می‌روید. فلوس در بعضی از نواحی ایران به نام خرنوب هندی و خیار شنبر نیز معروف است.

میوه فلوس یه طول ۳۰ تا ۵۰ سانتی‌متر و به قطر ۳-۲ سانتی‌متر است. اگر فلوس درقسمت طول آن شکافته شود تیغه‌های متعدد در آن دیده می‌شود که فلوس را به خانه‌های متعدد گاهی تا ۱۰۰ خانه تقسیم می‌کند

در داخل این خانه‌ها مایع چسبنده تیره رنگی وجود دارد که عسل خیار شنبر نامیده می‌شود. طعم این مایع کمی شیرین ولی نامطبوع است. برای استفاده از فلو غلاف آنرا کمی روی آتش گرم می‌کنند تا عسل خارج شود. معمولا این عسل با روغن بادام مخلوط شده و به عنوان مسهل استفاده می‌شود البته می‌توان مغز فلوس را با قند یا شکر مخلوط کرده و در درجه حرارت معتدلی پخت که به آن فلوس پخته می‌گویند.

خواص داروئی:

فلوس از نظر طب قدیم ایران کمی گرم و‌تر است.

۱) یکی از بهترین دارو‌ها برای رفع یبوست می‌باشد زیرا مصرف آن عوارضی ندارد بنبراین حتی برای زنان حامله و اطفال مناسب نیست.

۲) برای درد مفاصل و نقرس فلوس را به موضع درد بمالید.

۳) برای کلیه‌ها مفید است مخصوصا آنهایی که کلیه‌شان سنگ­ساز است درصورت استفاده از آن مبتلا به سنگ کلیه نمی‌شوند.

۴) جوشانده پوست درخت فلوس اسهال خونی را رفع می‌کند.

۵) نرم کننده سینه است.

۶) برای باز کردن گرفتگی روده و دل پیچه، فلوس را مخلو ط با ریشه ختمی بکار برید.

 

فلوس برای معده مضر است چون به روده‌ها می‌چسبد و ایجاد دل درد و ناراحتی‌های روده می‌کند بنابراین بهتر است با مصطکی و انیسون روغن بادام خورده شود.

 

 

 

/ 0 نظر / 57 بازدید