کنجد

 

        

وطن اصلی کنجد هندوستان است که از آنجا به نقاط دیگر دنیا راه یافته است. در حال حاضر چین بزرگترین تولید کننده کنجد در دنیا می باشد. هندوستان و حبشه از نظر تولید بعد از چین قرار دارند. در ایران نیز مقداری کنجد تولید می شود که بیشتر آن به مصرف تهیه روغن و حلوا دره می رسد

کنجد دارای پروتئین ، ویتامین های B,D,E,F و لسیتین Lecithin می­باشد. مقدر روغن آن در حدود 50 درصد است روغن کنجد مرکب از حدود 70 درصد اسیدهای چرب اشباع نشده مانند لینولئیک اسید،‌اولئیک اسید و مقدری اسیدهای چرب اشباع شده مانند اسید پالمتیک و آراشیدیک اسید می باشد.

روغن کنجد یکی از روغن­های اشباع نشده و مفید برای بدن است و در آمریکای شمالی و کانادا بمقدار زیاد مصرف می شود و دلیل آن است که این روغن نه فقط کلسترول بدن را بالا نمی­برد بلکه آنرا کاهش می­دهد.

برای تهیه روغن کنجد معمولا دانه­ها را می شویند تا رنگ روی آن از بین برود سپس دانه ها را آسیاب کرده و در آب می ریزند تا پوست آن که سبک روی آب بیاید که آنرا می گیرند. بعد دانه ها را خشک کرده و در آب جوش می ریزند و خمیر می کنند. این خمیر را تحت فشار قرار داده تا روغن آن جداشود. این روغن را روغن سرد فشار اول می نامند و از تفاله باقیمانده تحت اثر فشار و گرما روغنی بدست می آید که بنام روغن گرم یا فشار دوم معروف است که البته ارزش غذایی روغن سرد را ندارد.

تفاله باقیمانده از این  مرحله را معمولا برای علوفه دام ها بکار می برند. مخصوصا این تفاله از نظر داشتن مواد پروتئینی غذای خوبی برای گاوهای شیرده است.

اگر می خواهید از روغن کنجد استفاده کنید دقت کنید که روغن سرد فشار اول باشد که بنام First cold pressed معروف است زیرا در اثر حرارت دادن روغن کنجد خواص خود را از دست می دهند.

خواص داروئی

 از نظر طب قدیم ایران کنجد گرم و تر است.

کنجد بسیار مغذی است و در اکثر کشورهای فقیر به­عنوان جانشین  گوشت به­کار می­رود.

1)برای چاق شدن و تقویت نیروی جنسی موثر است

2)برای رفع قولنج کنجد را آسیاب کرده و با سرکه مخلوط کنید و بمقدر نصف وزن کنجد، مغز بادام پوست کنده را بآن اضافه کنید آنها را پودر کنید و هر روز بمقدر یک قاشق سوپخوری از آن بخورید.

3) کنجد گرفتگی صدا را از بین می برد.

4)نرم کننده معده و روده است

5)کره کنجد که در کانادا بنام تاهیتی معروف است و شبیه ارده می­باشد غذای خوبی برای رشد بچه هاست.

6)برگ کنجد را اگر به سر بمالید باعث رشد و سیاهی موی سر می­شود

7) ارده نرم کننده معده و روده هاست

8)کنجد فشار خون را کاهش می دهد

9)کنجد ضد رماتیسم است

10)برای رفع ناراحتی کیسه صفرا مفید است

11)دم کرده برگ کنجد اسهال خونی را برطرف می کند

12)روغن کنجد برای رفع تنگی نفس و سرفه خشک و زخم ریه مفید است

13)روغن کنجد سوز ش ادرار را رفع می کند

14)از روغن کنجد بجای روغن زیتون در سالاد استفاده کنید

15)کنجد با همه خواصی که درد برای معده ای ضعیف مناسب نیست زیرا ثقیل الهضم است. اینگونه اشخاص باید آنرا با عسل و سرکه بخورند.

 

مضرات خاصی برای آن بیان نشده است.

/ 0 نظر / 18 بازدید