شاه پسند وحشی

شاه پسند وحشی از گیاهانی است که در روم قدیم مورد پرستش و تقدیس مردم بود و از آن برای تبرک خانه‌ها و معابد استفاده می‌کردند. چون دارای خاصیت ضد خونریزی است گفته می‌شود که آنرا روی زخم‌های مسیح ریختند و خونریزی قطع شد و روی این اصل در قدیم به آن گیاه صلیب Herb of the Cross می‌گفتند.

این گیاه در نواحی جنوب آسیا، آفریقا و اروپا در حاشیه جاده‌ها و دشت‌ها و مزارع می‌رویند در ایران در مناطق شمال ایران و اطراف تهران، فارس، شیراز و نواحی جنوب می‌روید.

قسمت مورد استفاده این گیاه برگ‌ها و سر شاخه‌های سبز آن است در اثر مالش دادن بوی مطبوعی در تمام قسمت‌های این گیاه منتشر می‌شود ولی طعم آن گس و تلخ است

 

خواص داروئی:

شاه پسند وحشی از نظر طب قدیم ایران سرد و خشک است.

۱) قابض و ضد تشنج است.

۲) برای از بین بردن آب آوردگی بدن مفید است و بدین منظور باید آنرا با ملاس چغندر خورد.

۳) برای تقویت قلب مفید است.

۴) خون را تمیز و تصفیه می‌کند.

۵) عرق آور است.

۶) مقدار شیر را در مادران شیرده زیاد می‌کند.

۷) کر م معده را کشته و از بین می‌برد.

۸) خلط آور است.

۹) برای برطرف کردن سرماخوردگی مفید است.

۱۰) کمیود ویتامین C را درمان می‌کند.

۱۱) برای درمان ناراحتی‌های پوستی مفید است.

۱۲) بیماری زردی را برطرف می‌کند.

۱۳) برای رفع خونریزی لثه مفید است.

۱۴) سنگ کلیه و مثانه را خارج می‌سازد.

 

استفاده خارجی

۲- برای ورم مخاط دهان و گلو، جوشانده آنرا غرغره کنید.

۲-کمپرس آنرا روی ضرب دیدگی بگذارید.

۳-زخم و بریدگی‌ها را با ضماد آن درمان کنید.

۴- برای رفع خستگی پس از کار روزانه از حمام شاه پسند استفاده کنید بدین منظور مقدار ۲۰۰ گرم برگهای گیاه را در دولیتر آب ریخته و حرارت دهید تا بجوش آید سپس آنرا روی چراغ برداشته و بگذارید مدت ۱۵ دم بکشد بعد آنرا صاف کرده و در وان حمام بریزید و برای مدت ۲۰ دقیقه در آن دراز بکشید تا خستگی عضلات برطرف شود.

طرز استفاده:

دم کرده: یک قاشق چایخوری برگهای خشک شده این گیاه را در یک فنجان آب جوش ریخته و برای مدت ۱۰ دقیقه دم کنید سپس صاف کرده و به مقدار یک فنجان سه بار در روز بنوشید.

جوشانده: مقدار ۴۰-۵۰ گرم برگهای خشک شده این گیاه را در یک لیتر آب جوش ریخته و بگذارید بمدت ۵ دقیقه به ارامی بجوشد سپس آنرا صاف کنید.

مضرات:

خوردن زیاد این گیاه ضربان قلب را کم می‌کند و باعث تحریک روده‌ها و رحم می‌شود بنابراین کسانیکه ناراحتی قلبی دارند و یا خانم‌های حامله باید در خوردن آن احتیاط کنند.

/ 0 نظر / 39 بازدید