سویا

سویا قرن­هاست که غذای مردم آسیا مخصوصا چین بوده است و چینی آن را همراه با برنج به­عنوان غذای اصلی خود مصرف می­کنند. ایالات متحده آمریکا بزرگترین تولید کننده سویا می باشد و تقریبا دو سوم محصول کل دنیا را تولید می کند. سویا در ایران بنام (لوبیا روغنی )،‌( لوبیا چینی ) سوژا و دانه سویا معروف است.

دانه سویا به بزرگی یک نخود کمی مسطح و گرد است. دانه سیاه سویا بشتر در طب گیاهی مصرف دارد ولی از دانه زرد رنگ آن بیشتر برای روغن گیری استفاده می کنند. سویا بعلت داتشن پروتئین و مواد مغذی در تغذیه انسان بکار می رود.

سویا از نظر  ویتامین های گروه B  بسیار غنی است و دارای مقدری ویتامین های C,D,E,K و کمی کاروتن می باشد. سویا همچنین دریا کلروفیل و آنتی بیوتیکی بنام کاناوالین نیز هست /

دانشمندان موفق شده اند که از لوبیای سویا یک نوع آنتی بیوتیک ارزان قیمت تهیه کنند که مورومیکس نامیده می شود و باکتری­های مضر روده را از بین می­برد.

همانطور که گفته شد سویا از نظر مواد پروتئینی بسیار قوی است و در کشورهای فقیر از آن بعنوان جانشین گوشت استفاده می کنند.

مقدر پروتئین سویا 1/5 برابر گوشت گاو می باشد و منبعی غنی از پروتئین است. برای درست کردن شیر سویا، دانه سویا را له کرده و به­مدت 24 ساعت تحت تاثیر آب قرار می­دهند سپس آنرا صاف می­کنند و بدین ترتیب نوشابه­ای مانند شیر بدست می­آید که منبع غذایی خوبی است که می توان بجای شیر گاو مصرف کرد.

روغن سویا که از فشردن دانه­های له شده سویا به­دست می­آید رنگ زرد مایل به قرمز درد و دارای بوی مخصوصی شبیه بوی لوبیا است و در حرارت 15 در جه منجمد می شود ولی درجه حرارت معمولی حالت روان درد.

 

خواص داروئی

1) سویا مقوی و بادشکن است

2)دانه سویا، مدر، تب بر و ضد سم است

3)در چین دانه سویا را به­عنوان ضد سم مصرف می­کنند

4)شیر سویا غذای مفیدی برای کودکان است

5)نان سویا برای مبتلایان به بیماری قند بسیار مناسب است  زیرا اولا ارزش غذایی زیادی درد ثانیا مواد نشاسته ای که تبدیل به قند می شود در آن کم است

6)دانه های سبز سویا را له کرده و بصورت ضماد در آورید این ضماد برای زخم های آبله و سایر زخم ها مفید است همچنین برای رفع التهاب و قرمزی پای بچه­ها که در اثر ادرار بوجود آمده مفید است.

7)سویا برای مبتلایان به نقرس و رماتیسم و اشخاص ضعیف البنیه بسیار مفید است

8)سوس سویا برای تحریک اشتها بکار می رود

9)سوس سویا را برای از بین بردن بوی گوشت بکار می برند

10)سوس سویا را به غذاهایی که تردید دارید سالم باشد بزنید سم آنرا خنثی می­کند

11)سوس سویا ملین،‌ خنک کننده و ضد سم است

12)اگر زن حامله در معرض خطر سقط جنین باشد به او سوس سویا بدهید

13)اگر ادرار کسی بخون آلوده است سوس سویا درمان آن است

14)سوس سویا برای سوختگی پوست مفید است

15)فرآورده های سویا برای پیشگیری سرطان مفید است

16)سویا به فعالیت روده­ها و دفع منظم سموم کمک می­کند

17)سویا مقدار تری­گلیسیدر خون را پائین می­آورد

18)برای تمیز کردن شریان­ها از فرآورده­های سویا استفاده کنید حتی مبتلا به شرائین و در معرض خطر قلبی هستند اگر از سویا استفاده کنند و گوشت را از برنامه غذایی خود حذف کنند بزودی شریان­های آنها تمیز و جوان خواهد بود.

19)سویا سنگ کیسه صفرا را شکسته و خارج می­سازد و اگر از فرآورده­های سویا استفاده کنید در بدن شما سنگ کیسه صفرا تولید نخواهد شد اگر سنگ کیسه صفرا درید رژیم خود رابه سویا تغییر  دهید

20)سویا برای سلامت روده بزرگ و تنظیم تخلیه و دفع مواد زائد بسیار مفید است

21)سویا موثر برای درمان سرطان کولون است

22)سویا از سرطان سینه جلوگیری می کند

23)سویا منبع غنی هورمون استروژن است بنابراین می توان جانشین هورمونهای مصنوعی در دوران یائسگی باشد. پس خانم ها در دوران یائسگی بهتر است از فرآورده های سویا استفاده کنند.

 

فرآورده های سویا زیاد است و بسته به نوع سلیقه می توانید از آنها استفاده کنید مانند شیز سویا، شیر بریده سویا، در سویا،‌بلغور سویا، سویای بو داده،‌پروتیئن سویا، سوس سویا، سویای تخمیر شده،‌جوانه سویا و غیره

/ 0 نظر / 7 بازدید