مصرف سبزیجات از افت ناگهانی قند خون پیشگیری می‌کند

دکتر رضا آمری‌نیا مشاور تغذیه و رژیم درمانی گفت: مصرف سبزیجات و میوه از افزایش هورمون انسولین و افت ناگهانی قند خون جلوگیری می‌کند.

وی افزود: سبزیجات دارای قند از نوع مرکب سبب می‌شود که آنزیم‌های گوارشی بر روی غذا به کندی اثر کرده و بدن در طول روز قند کافی در دسترس داشته باشد.

دکتر آمری‌نیا اظهار داشت: مصرف سبزیجات همچون یک سد عمل می‌کند، به گونه‌ای که رشته‌های سبزیجات با احاطه کردن اطراف غذا، سبب کند‌تر شدن هضم غذا شده و از کاهش ناگهانی انرژی بدن جلوگیری می‌کند. و علت کندشدن هضم غذا این است که سبزیجات با احاطه مواد غذایی از تاثیرگذاری مستقیم آنزیم‌های گوارشی بر روی مواد غذایی جلوگیری می‌کند.

به‌گفته وی، سبزیجات و میوه که ازنظر گروه‌های غذایی جزو غذاهای فیبردار محسوب می‌شود، آب و آب موجود در مواد غذایی را در خود جذب کرده و به کندی آن را آزاد می‌کند که همین امر سبب می‌شود بدن در طول روز، آب کافی و مورد نیاز را در دسترس داشته و تشنگی عارض نشود.

آمری‌نیا گفت: همچنین، مصرف سبزیجات در پیشگیری از ابتلا به یبوست به علت حجم بالای آن و دارا بودن خاصیت جذب آب در خود، موثر است.

وی افزود: از آنجا که قند موجود در میوه نیز از نوع مرکب است که بویژه در پوست میوه موجود است، مصرف میوه با پوست پس از ضدعفونی کردن از خاصیت بیشتری برخوردار است.

وی ادامه‌داد: البته باید توجه داشت که در پوست برخی میوه‌جات و سبزیجات نارس، ممکن است ترکیباتی همچون «سالیسیلات» که یک ماده شیمیایی و مضر برای بدن است، موجود باشد به همین دلیل باید از مصرف میوه‌های نارس تا حدممکن خودداری کرد.

آمری‌نیا گفت: یکسری مواد را میوه و سبزیجات دارد که از ابتلا به سرطان، پیشگیری می‌کند. و براساس تحقیقات انجام شده مصرف سبزیجات و میوه به مقدار زیاد سبب جلوگیری از ابتلا به سرطان‌های دستگاه گوارش می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به حجم بالا و کالری کم موجود در غذاهای فیبردار، مصرف این دسته از مواد غذایی سبب رخ دادن سریع‌تر مکانیسم سیری و کاهش وزن در فرد نیز می‌شود.

این مشاور تغذیه تاکید کرد: برای داشتن یک تغذیه سالم باید از هر پنج گروه مواد غذایی، چربی‌ها، پروتئین‌ها، ویتامین‌ها، کربوهیدرات‌ها و املاح، استفاده شود

/ 0 نظر / 26 بازدید