مزه مزه

آن‌كس لذت مي‌برد که غذا را زير زبان مزه‌مزه ‌کند

شنبلیله

      

شنبلیله سبزی اصلی قورمه سبزی، غذای مطبوع ایرانی است. این گیاه در نواحی مختلف ایران، مصر، هند، الجزیره، ایتالیا و اسپانیا می روید. شنبلیله دارای مواد چرب، مواد نشاسته ای، مواد ازته، مواد فسفره و مادهای بنام گونل لین می باشد.

البته این گیاه دارای طعم و اسانس معطر می باشد. تحقیقات جدید نشان داده است که شنبلیله دارای اسید نیکوتینیک یا نیاسین که ویتامین B3 نیز نامیده می­شود،‌ می­باشد. این ویتامین عامل جلوگیری کننده بیماری پلاگرا می­باشد و همچنین اثر گشاد کننده عروق را نیز درا است.

خواص داروئی

یکی از دانشمندان با تحقیقات زیادی که روی شنبیلیه انجام درد دریافت که شنبلیله در رفع سل استخوانی اطفال بسیار موثر است. شنبلیله در طی قرون گذشته در ایران برای بسیاری از بیماری­ها مصرف می شده است. برای این منظور حتی از دانه شنبلیله استفاده شده است و بیماری­ها سریعا بهبود پیدا می کند.

شنبلیله چون دارای مواد فسفره،‌ آهن،‌ ازته و یاستازهای مختلف می­باشد تقویت کننده لوزالمعده نیز می باشد و بنابراین دستگاه هاضمه را بکار انداخته و لاغری های مفرط را از بین می برد.

شنبلیله بطور کلی شفادهنده بیماریهای روحی و جسمی است وحتی اثرات مفیدی در اشخاص مبتلا به مرض قند و سل ریوی و استخوانی درد. در قدیم شنبلیله برای مداوای بیماری قند بکار می رفته است دانه شنبلیله با این همه خواص مفید دارای بوی ناپسند است بنابراین برای استفاده از آن دانه در شده آنرا با مواد معطر باید مخلوط نمود که بوی بد آن را تا اندازه ای برطرف کنند.

 

·         برای تهیه پماد شنبلیله 3 تا 4 قاشق سوپخوری در دانه شنبلیله را با سرکه مخلوط کرده و برای رفع التهابهای سطحی پوست بدن مصرف کنید.برای تقویت عمومی بدن بهتر است که دانه شنبلیله و گیاه آن را قبل از غذا مصرف کرد.

   + معصومه ; ۳:٢۳ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٩/۸
comment نظرات ()